PodcastyPodcasty

IZABELA DUCHNOWSKA

Jest absolwentką Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Studium Prawa Europejskiego (Zarządzanie Kulturą) i Uniwersytetu Przyrodniczego. Ma wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu kulturą i w pracy samorządowej, ponieważ przez 10 lat pracowała w Wydziale Kultury Urzędu Miejskiego Wrocławia.

 

Od ponad 30 lat organizuje i inicjuje wydarzenia kulturalne o zasięgu lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Szefowała festiwalom Musica Polonica Nova i Musica Electronica Nova Działa głównie w obszarze sztuki współczesnej, współpracuje z uczelniami, niezależnymi grupami artystycznymi i skutecznie promuje młodych twórców. Organizuje koncerty, wernisaże, spektakle, warsztaty, performanse i inne wydarzenia (z ostatnich m.in.: „Sztuka to kobieta” – cykl promujący twórczość kobiet).

 

Prowadzi prywatną instytucję kultury, opartą na opracowanym przez nią modelu biznesowym, bez udziału środków miejskich: działają w niej m.in. teatr, grupa taneczna, chór, Klub Seniora.
Dodatkowo bardzo ważne są dla niej działania na rzecz lokalnej społeczności, dlatego integruje mieszkańców, walczy o równe chodniki, oświetlenie, rewitalizację i remonty. Prowadzi Pchli Targ Nadodrze, założyła jedną z pierwszych lodówek społecznych „Wspólną Lodówkę na Nadodrzu”, aktywizuje mieszkańców na licznych imprezach na Dziedzińcu Artystycznym Nadodrza.

 

Ważna jest dla niej bezpośrednia wymiana informacji, założyła wiele grup na portalach społecznościowych, m.in. „Grupa Kultura Wrocław” – dedykowaną wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy środowiskiem ludzi kultury z Wrocławia, która w tym momencie liczy ponad 3000 osób.

 

Nie lubi przyglądać się biernie, działa aktywnie i próbuje konstruktywnie rozwiązywać problemy. Wyznaje zasadę #DaSię.

 

Z Izabelą rozmawialiśmy o tym, czy dla dobra muzyki można wejść do mieszkania seniora?

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Przewiń do góry